Plexi należy do najpopularniejszych tworzyw sztucznych, wykorzystywany zarówno przez przedsiębiorstwa, jak również indywidualnych odbiorców. Omawiany polimetakrylan metylu wyróżnia się wysoką przezroczystością, oraz usprawnioną odpornością na pęknięcia. Pomimo tego, szkło akrylowe jest materiałem szczególnie podatnym na powstawanie smug i bruzd. Poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się rys z plexi!
Specjalistyczna pasta polerska
Podstawowym środkiem stosowanym w celu usunięcia rys z plexi jest pasta polerska. W jej składzie znajdują się zazwyczaj takie składniki jak:
- delikatne mleczko
- wosk ochronny
- pigment barwiący
- Pasta do zębów
Pastę rozprowadź w niewielkiej ilości na plexi, aby równomiernie pokryła porysowaną powierzchnię. W przypadku głębszych rys warto nanieść więcej preparatu. Szkło akrylowe poleruj od 2 do 3 minut, jednocześnie stosując nacisk. W razie konieczności całą procedurę należy kilkukrotnie powtórzyć.
Polerowanie papierem wodnym
Jedną z technik usuwania rys z plexi jest polerowanie ręczne. W tym celu wykorzystaj papier wodny o gradacji:
- 400g
- 800g
- 1000g
- 1500g
- 2000g
Polerowanie rozpocznij od papieru o najmniejszej gradacji (400g). Uprzednio mocz go w wodzie przez co najmniej 15 minut. W następnych etapach poleruj plexi papierami o stopniowo zwiększanej gradacji.
Palnik acetylenowo-tlenowy
Rzadziej stosowaną techniką niwelowania rys na plexi jest wykorzystanie palnika acetylenowo-tlenowego. Ze względu na wysoki poziom skomplikowania wymaga on bowiem specjalistycznego przygotowania.
Odpalony palnik należy przesuwać sprawnym ruchem nad krawędzią plexi. Koniec urządzenia powinien być oddalony o około 3-5 cm od szkła. Temperatura płomienia powinna oscylować od 2700 do 2900oC. Palnik należy przesuwać szybko, aby nie dopuścić do zapalenia się tworzywa.
Polerowanie diamentowe
Najskuteczniejszą techniką usuwania rys z plexi jest z całą pewnością polerowanie diamentowe. Wspomniana metoda jest jednak osiągalna wyłącznie w specjalistycznych warunkach. Ostrze diamentowe ścina niewielką warstwę tworzywa, czego efektem jest krystaliczna powierzchnia szkła.